Objevte kouzlo brněnské přírody v Biotopu Brno

Biotop Brno

Stránská skála: Unikátní vápencový masiv s jeskyněmi a stepní vegetací.

Stránská skála je impozantní vápencový masiv tyčící se nad Brnem, který je nejen významnou geologickou a archeologickou lokalitou, ale také cenným biotopem. Jako přírodní rezervace chrání unikátní stepní vegetaci a vzácné druhy rostlin a živočichů. V minulosti sloužily jeskyně v masivu Stránské skály jako úkryt pro pravěké lovce a později i jako zdroj materiálu pro výrobu vápna. Dnes jsou tyto jeskyně významným nalezištěm fosilií a svědectvím o dávné historii Země. Pro milovníky přírody jsou zde značené turistické stezky, které vedou na vrchol skály s krásným výhledem na Brno a jeho okolí. Stránská skála je tak ideálním místem pro výlet za poznáním přírody, historie i krásných výhledů.

Mariánské údolí: Malebné údolí s rybníky, lesy a skalami.

Mariánské údolí, často nazývané také Údolí Říčky, je malebná lokalita nacházející se na severozápadním okraji Brna. Protéká jím potok Říčka, který dal údolí jeho druhé jméno. Údolí je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras a pyšní se pestrou škálou biotopů. Najdeme zde lesy, louky, rybníky i skalní útvary, které dohromady vytvářejí domov pro mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů.

V Mariánském údolí se nachází několik menších přírodních rezervací, které chrání nejcennější partie území. Přírodní rezervace Údolí Říčky chrání mokřadní společenstva a lužní lesy v okolí potoka. Rezervace Zadní Hády se zase zaměřuje na ochranu stepních společenstev na vápencových stráních. Tyto rezervace jsou důležitým útočištěm pro mnoho ohrožených druhů, jako je například koniklec velkokvětý, kavyl Ivanův nebo ještěrka zelená.

Mariánské údolí je ideálním místem pro milovníky přírody a turistiky. Vede jím hustá síť značených turistických tras, které vás provedou těmi nejkrásnějšími místy. Můžete se vydat na procházku podél Říčky, vystoupat na některý z okolních kopců s krásnými výhledy do krajiny, nebo navštívit některou z jeskyní, které se v této oblasti nacházejí.

Obora Holedná: Rozsáhlý lesopark s oborou daňků a muflonů.

Obora Holedná, rozlehlý lesopark na jihozápadním okraji Brna, nabízí útočiště nejen daňkům a muflonům, ale i široké škále rostlinných a živočišných druhů. Díky své poloze na rozhraní dvou biogeografických oblastí – Hercynské a Panonské – se zde setkáváme s unikátní kombinací teplomilných a chladnomilných druhů. Lesní porosty tvoří převážně duby, buky a habry, doplněné o javory, jasany a lípy. V podrostu se daří jaterníku podléšce, sasance hajní i konvalince vonné. Bohatá je i fauna obory. Kromě daňků a muflonů zde žijí srnci, divoká prasata, lišky, kuny a lasičky. Z ptactva jmenujme alespoň datla černého, strakapouda velkého, žlunu zelenou a mnoho druhů zpěvných ptáků. Obora Holedná je součástí systému brněnských přírodních rezervací a významným rekreačním zázemím města. Pro návštěvníky je k dispozici síť značených turistických tras a naučná stezka, která je seznamuje s přírodními hodnotami tohoto unikátního území.

Brněnské biotopy, ostrůvky divočiny v moři města, nám připomínají křehkou rovnováhu přírody a nutnost její ochrany pro další generace.

Zdeněk Kovář

Žebětínský rybník: Idylické místo s možností koupání a rybaření.

Žebětínský rybník, idylické místo zasazené do malebné krajiny brněnské přírody, láká k odpočinku i aktivnímu trávení volného času. Nachází se v těsné blízkosti biotopu Brno a Přírodní rezervace Žebětínský rybník, která je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Rybník sám o sobě je rájem pro rybáře, kteří zde mohou ulovit kapry, amury, štiky a další druhy ryb. V horkých letních dnech láká Žebětínský rybník k osvěžení v jeho čisté vodě. Koupání je zde povoleno a návštěvníci se mohou těšit na travnaté pláže a pozvolný vstup do vody, ideální pro rodiny s dětmi. Okolí rybníka je protkáno sítí turistických tras a cyklostezek, které lákají k procházkám a výletům do okolních lesů. Ať už hledáte místo pro odpočinek, sportovní vyžití nebo pozorování vzácné fauny a flóry, Žebětínský rybník a jeho okolí vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

Wilsonův les: Přírodní park s naučnou stezkou a vyhlídkou na město.

Na okraji Brna, zasazený do zvlněné krajiny, se rozkládá Wilsonův les, oáza klidu a zeleně. Více než lesopark je Wilsonův les spíše přírodní park, kde se snoubí krása divoké přírody s upravenými cestami a odpočinkovými místy. Pro milovníky procházek a poznávání je zde k dispozici naučná stezka, která nenásilnou formou seznamuje s faunou a flórou této oblasti. Na informačních tabulích se dozvíte zajímavosti o stromech, rostlinách i živočiších, kteří zde našli svůj domov. Děti jistě potěší dřevěné sochy zvířátek rozmístěné podél cesty. Vrcholem procházky je pak vyhlídka, ze které se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Brno. Zelené moře stromů kontrastuje s městskou zástavbou a vytváří nezapomenutelnou kulisu. Wilsonův les je tak ideálním místem pro relaxaci, sportovní aktivity i poznávání přírody, a to vše na dosah ruky od centra města. I když se nejedná o přírodní rezervaci v pravém slova smyslu, je Wilsonův les chráněným územím s vysokou ekologickou hodnotou.

Medlánecké kopce: Rozsáhlá oblast s loukami, vinicemi a lesy.

Medlánecké kopce představují rozlehlou oblast severně od Brna, která je charakteristická mozaikou luk, vinic a lesů. Tato pestrost prostředí vytváří ideální podmínky pro mnoho rostlinných a živočišných druhů, z nichž některé jsou vzácné a chráněné. Právě díky své biologické rozmanitosti byly Medlánecké kopce v roce 1992 vyhlášeny přírodní rezervací. Na území rezervace se nachází několik významných biotopů. Najdeme zde suché trávníky s teplomilnou vegetací, křovinaté stráně s výskytem jalovce obecného a lesní porosty s převahou dubu a habru. V jarních měsících louky ožívají pestrou paletou barev kvetoucích rostlin, jako jsou koniklec velkokvětý, hlaváček jarní a divizna brunátná. Medlánecké kopce jsou domovem i mnoha druhů hmyzu, například vzácného motýla otakárka fenyklového. Z větších živočichů zde můžeme potkat srnčí zvěř, bažanty a dravce, jako je káně lesní. Pro návštěvníky jsou Medlánecké kopce atraktivní především svými turistickými trasami, které nabízejí krásné výhledy na Brno a jeho okolí.

Srovnání vybraných přírodních rezervací v Brně
Název Rozloha (ha) Rok vyhlášení Hlavní předmět ochrany
Stránská skála 10,1 1978 Geologický útvar, teplomilná vegetace
Medlánecké kopce 102 1990 Stepní společenstva, vzácné druhy hmyzu

Přírodní park Podkomorské lesy: Klidné lesy s naučnou stezkou a studánkami.

Přírodní park Podkomorské lesy se nachází na severozápadním okraji Brna a nabízí klidnou oázu zeleně v těsné blízkosti města. Rozkládá se na ploše více než 800 hektarů a zahrnuje pestrou škálu biotopů, od listnatých a smíšených lesů přes louky až po skalní stepi. Tato rozmanitost prostředí poskytuje útočiště mnoha druhům rostlin a živočichů, z nichž některé jsou chráněné.

V parku se nachází několik maloplošných chráněných území, jako je například přírodní rezervace Kamenný vrch s teplomilnou vegetací a vzácnými druhy hmyzu. Pro návštěvníky je připravena naučná stezka, která je provede nejzajímavějšími místy parku a seznámí je s jeho přírodními hodnotami. Stezka je doplněna informačními tabulemi a vede kolem několika studánek s pitnou vodou.

Podkomorské lesy jsou ideálním místem pro pěší turistiku, cykloturistiku i relaxaci v přírodě. Díky své poloze v blízkosti Brna jsou snadno dostupné jak autem, tak i městskou hromadnou dopravou.

Rájecko-Jestřebická vrchovina: Skalnatá oblast s jeskyněmi a vyhlídkami.

Rájecko-Jestřebická vrchovina se nachází severně od Brna a je součástí Drahanské vrchoviny. Pro milovníky přírody je to oblast jako stvořená. Najdete tu skalní útvary, jeskyně a hluboké lesy. Oblast je protkána sítí turistických tras, které vás zavedou na ty nejkrásnější místa.

Rájecko-Jestřebická vrchovina je domovem mnoha chráněných rostlin a živočichů. V lesích se daří vzácným druhům orchidejí a žije tu i rys ostrovid. Oblast je chráněna v rámci několika přírodních rezervací, například přírodní rezervace Rudické propadání.

Pro ty, co hledají dobrodružství, jsou tu jeskyně. Nejznámější je jeskyně Býčí skála, která je opředena mnoha pověstmi. Pro milovníky výhledů je tu rozhledna Podvrší, ze které je krásný výhled na celý kraj.

Ať už se vydáte na túru, na kole nebo jen tak na procházku, Rájecko-Jestřebická vrchovina vás okouzlí svou krásou.

Publikováno: 12. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Tomáš Bureš

Tagy: biotop brno | přírodní rezervace